
Bízzunk a vírusjárvány legkésőbb 2021 tavaszi visszaszorulásában, és reménykedjünk a nyári nagy élő KARTHAGO koncertek megvalósulásában!
Mi HISZÜNK ebben és úgy tűnik már sokan mások is, hiszen...
Augusztus 28.-án csodás és egyszeri élményt adunk a rajongóinknak! Egy klassz dunai sétahajón, a Sirona hajón ad akusztikus koncertet a KARTHAGO. Azt gondoljuk, egy meseszép sétahajózás Budapest...
Túl vagyunk két teljesen különböző, de csodás koncerten. Szarvason az országban egyedülállóan különleges és szépséges Vízi színházban léptünk fel, 1.200 főnyi ülő, teljes teltházas közönség előtt...


Szigeti Ferenc
Becenév:
Született:
Hangszer:
szólógitár, akusztikus gitárok, zongora, szintetizátor
Zenekarai:
Sigma, Corvina, Kenguru, Karthago
Zenei pályámat az általános iskola évei alatt 8 esztendeig, zongoratanulással kezdtem. Egy televízióban látott Tommy Steeele film hatására kezdtem el hetedikben gitározni, egy 20 forintért, - az osztályban vett -, húr nélküli antik gitáron, amelyből később komoly problémák lettek az osztálytársam szüleivel… (Lásd az "Elefántdübörgés" c. könyvben, illetve itt a honlapon, a részletek között)
Nyolcadikos koromban megnyertem a kerületi Ki-mit-tud döntőjét, mint gitáros-énekes, és megalapítottam első iskolás zenekaromat. Ezt követően jónéhány amatőr együttes következett, majd az első komolyabb együttesem az Egyetemi Színpad akkori zenekara, a SIGMA lett. Ezzel a csapattal jelent meg első kislemezem 1966-ban, 17 évesen (!), az akkori Qualiton Hanglemezgyártó Vállalatnál. A lemez egyik oldalán egy Lennon-McCartney dal, a Cry for Shadow, a másikon pedig egy saját szerzeményem a Nyári emlék volt. Mindkét szám instrumentális zene, gitárszólóval. Valószínűleg innen datálódik vonzalmam az akusztikus gitárzenéhez is, amely a rockzene mellett a mai napig az egyik kedvenc elfoglaltságom. Néhány éve, egy gyönyörű akusztikus gitár-albummal jelentkeztem, amelyen az elmúlt esztendők legszebb hazai szerelmes-lírai dalai hallhatóak, spanyolgitárra feldolgozva. Ezek a nagy műgonddal meghangszerelt felvételek, egyszerre bizonyítják a kompozíciók időtállóságát, és nyújtanak szép élményt e különleges érzékenységű megközelítés révén.
1970, január elsején, még a Közgazdasági Egyetem évei alatt kerültem a Corvina zenekarba, ahol azután 8 remek évet töltöttem. A zenekar jól működött, rengeteg koncertet adtunk évről évre, megjelent egy csomó kis- és nagylemezünk, nemzetközi fesztiválokra jártunk, és beutaztuk turnéink során a fél világot. (Lásd alább, az adatok között.) A Corvina 1978-ban végleg feloszlott, egy évvel később megalapítottam a KARTHAGO - t.
A KARTHAGO első időszakában, 1979-től 1985-ig dolgoztunk aktívan, évi 250-300 koncertet adva külföldön és idehaza. Igen sok sikeres albumot jelentettünk meg, amelyekből jó néhány aranylemez lett, mint például a REQUIEM c. angol nyelven Ausztriában. Óriási sikereink voltak Kubában, a volt Szovjetúnióban, Németországban, Ausztriában, Lengyelországban, Csehszlovákiában, stb-stb. A zenekar 1986-ben, pár évre felfüggesztette a működését. 1990-ben egy hatalmas PECSA szabadtéri koncerttel tértünk vissza ismét az aktív koncertezéshez, és azóta kisebb-nagyobb megszakításokkal, de igen élénken dolgozunk.
A KARTHAGO alatt is már, de az 1986-os évet követően aktívan kezdtem tevékenykedni a zenei műfaj "másik" oldalán.
Bekerültem a Magyar Rádióba, mint zenei rendező és szerkesztő, ugyancsak szerkesztőként dolgoztam a Magyar Televízióban, és az induló ATV-ben, majd emellett elkezdtem az első hazai magánkiadó, a PROTON könnyűzenei részét igazgatni. Ezzel el is indult a zenekiadói-produceri pályám, ami a zenélés mellett, mai napig tart. Magalapítottam a Multimédia Kft. égisze alatt a ZEBRA Zenekiadót, amely ezt követően kiemelkedően sikeres lett, a hazai előadók piacán. Néhány év múlva a ZEBRÁT megvásárolta a nagy nemzetközi multi-kiadó a PolyGram, (később Universal), és ettől kezdve a cég beleolvadt a világ legnagyobb zenei kiadójába. Hét szép évet töltöttem itt először, azután három évig a magyar Hungaroton kiadói igazgatója lettem, majd 8 évvel később visszaigazoltam a Universalhoz.
Harmadmagammal alapítója voltam a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének, (MAHASZ) amelynek később, 13 évig a Főtitkára voltam.
Zsűritagként közreműködtem a TV 2 "Kifutó" c. műsorában, a "SZTÁRGYÁR" c. tehetségkutatóban, zsűri-elnökként pedig számtalan országos zenei versenyen, tehetségkutatókon figyeltem az utánpótlás tehetségeit.
Kitalálója és 12 évig szerkesztője voltam a ROCK GYERMEKEI című tehetségkutató rádióműsornak, amely heti rendszerességgel mutatta be a hazai fiatal zenei utánpótlás új felvételeit. Számtalan mai együttes és énekes kezdte itt anno a pályáját!!
Ezzel összefüggésben kilenc évig szerveztem nyaranta a Tokaji Rock Gyermekei Tábort, ahol szezononként több, mint száz fiatal, kezdő zenész, húsz zenekar tanult, gyakorolhatott, próbálhatott, sőt fel is léphetett profi körülmények között. A Táborban igazi nagy nevű, elismert rockzenészek tanították a fiatalokat a rockmuzsika rejtelmeire. Irányított próbákat tartottak, és hangszer-szekciónként folytak a szakmai oktatások. Esténként pedig Tokaj főterén élő koncerteket adhattak nagyszámú közönség előtt.
Stúdió-felvételi lehetőség is volt, a Magyar Rádió mobil stúdiója települt ki.
Ezzel óriási lehetőséget kaptak a szakmai fejlődéshez és az ismertség megszerzéséhez.
Tokajban tanult és fejlődött többek között a Hooligans, a Sing-Sing, a Ladánybene 27, a Bonanza, a Republic, és még sok-sok ma is aktív, népszerű zenész, előadó.
Úgy gondolom, hogy Magyarországon egyedülálló csúcsteljesítményt bizonyítottam:
Zenészi, kiadói és produceri éveim alatt, számtalan előadót, együttest, és különböző válogatásalbumokat segítettem a sikerhez.
Irodám falát
Íme, a több, mint 50 éves szakmai pályám, életrajzszerűen:
1964-1970 Sigma, (első kislemez:1966!) Korai Ossián, Centrum, Europa zenekarok)
Társadalmi funkciók:
Díjak:
Albumok:
Televíziós, rádiós munkák:
Kedvenc...
magyar: KARTHAGO
magyar: Gidó/Kocsándi
Kedvenc KARTHAGO dal: Requiem